• Pazar , 17 Aralık 2017

Yenidoğan Sarılığı

Yeni doğan sarılığı

yenidoğan sarılığı, yenidoğan sarılığı hastalığı, yenidoğan sarılığı değerleri, yenidoğan sarılığı bilirubin

Yenidoğan sarılığı, çok eski zamanlardan beri görülen ve hala günümüzde de bilinen bir hastalıktır. Hastalık, bebeğin kanındaki bilirubin değerlerinin yükselmesi sonucu ortaya çıkar. Kan hücrelerindeki kırmızı rengin yerini sarı rengin almasıyla bebeğin vücudunda sarılıklar meydana gelir. Sarılık hastalığının yeni doğan bebeklerde görünen bu türüne “yenidoğan sarılığı hastalığı” adı verilir. Normal koşullarda dünyaya yeni gelen bir bebeğin bilirubin seviyesinin yüksek olması normal bir durumdur. Bunun sebebi; bebeğin kanındaki bilirubin seviyesinin anne karnındayken salgılanan plasenta yardımıyla düşürülmesidir. Bebek dünyaya geldikten sonra karaciğerinin bilirubin seviyesini düşürmesi biraz zaman alabilir. Tıp dilinde buna “fizyolojik sarılık” denir. Fizyolojik sarılığın etkisini yitirmesi 2 hafta kadar bir zaman alabilir.

Yenidoğan Sarılığın Nedenleri

  • Diyabet (şeker hastalığı) olan annelerde bebeğin yenidoğan sarılığı olma olasılığı yüksektir
  • Bebeğin doğumdan hemen sonra yeteri kadar anne sütüyle beslenememesi
  • Anne sütünde yer alan herhangi bir sarılık rahatsızlığı
  • Anne ile bebek arasındaki kan uyuşmazlığı
  • Bebeğin olası bir zor doğum esnasında kafa derisi altında oluşan kan toplanması
  • Bazı önemli protein eksiklikleri
  • İdrar yolu enfeksiyonları

Yenidoğan Sarılığı Hastalığı Belirtileri

Yenidoğan sarılığın en belirgin özelliği bebeğin vücudunun sarı bir renk hali almasıdır. Bu renk değişikliği genellikle yüz kısmında başlar ve daha sonra boyun, gövde, kollar ve bacaklar olarak vücudun her yerinde görülebilir. Ayrıca bu hastalığa yakalanan bebeklerin göz akları da sarılaşır.

Yenidoğan Sarılığı Hastalığı Tedavisi

Tedaviye başlanırken bebeğin kanındaki bilirubin değeri ölçülür. Ayrıca bebeğin kaç yaşında (kaç günlük/aylık) olduğu göz önüne alınır ve öyle bir tedavi şekli belirlenir. Eğer bebeğin bilirubin seviyesi çok yüksekse bebeğinizin sağlığı risk altındadır ve derhal tedaviye başlanması gerekir. Bazı bebeklerde bu hastalık hastanede iken görüldüğü için bebeğin tedavisi yapılmadan hastaneden ayrılmamak gerekebilir. Başka bir durum ise taburcu olduktan sonra bebeğin yenidoğan sarılığı hastalağına yakalanmasıdır. Böyle bir durumda bebek tedavi edilmek üzere herhangi bir sağlık kuruluşuna veya doğduğu hastaneye götürülmelidir. Tedavi süresi ise 1 veya 2 gün sürebilmektedir.

Yenidoğan Sarılığı ile ilgili uzman görüşü

Benzer Konular