• Pazar , 17 Aralık 2017

Sarılık ve Sarılık Çeşitleri

Sarılık veya tıp dilinde ikter de denilen bu kavram ; bir hastalık değildir belirtidir. Halk arasında sarılık hastalığı olarak bilinmesine karşın herhangi bir enfeksiyon sonucu meydana gelmez.

sarılık, sarılık nedir, sarılık çeşitleri, sarılık türleri, sarılık resimleri, sarılık hastalığı

Sarılık hastalığının çeşitleri

Sarılık veya tıp dilinde ikter de denilen bu kavram ; bir hastalık değildir belirtidir. Halk arasında sarılık hastalığı olarak bilinmesine karşın herhangi bir enfeksiyon sonucu meydana gelmez. Sarılık adını vücudun belli bölümlerinden gelen sarı akıntılar sonucu almıştır. Sarılık daha önce de belirtildiği gibi bir belirtidir ve bu belirtiler çeşitli sebeplerden dolayı kendini gösterebilir. Bunlardan biri ana safra kanallarında taş olması olabilir. Bu sorun sarılık belirtilerinin ortaya çıkmasına neden olur. Halk arasında genellikle hepatit hastalığı ile sarılık karıştırılır. Aksine hepatit ile sarılık farklı şeylerdir. Viral hepatit rahatsızlığının sarılık olduğu kanısı çok yaygındır ama bu öngörü yanlıştır. Yeni  doğan bebeklerde görülen sarılık hastalığının da viral hepatit ile bir alakası yoktur ve bulaşıcı bir sarılık türü değildir.

  • Hemolitik sarılık : Alyuvarların normalin üstünde bir hızla parçalanıp ortaya çıkan fazla miktardaki bilüribinin  karaciğer tarafından alınarak aynı hızla safraya dönüştürüp atamaması durumu oluşan belirtilere hemolitik sarılık denir. Genel olarak bilinen sarılıktan yani safra kanallarının tıkanması beliren sarılık hastalığı ile tek ortak belirtisi gözlerin sararmasıdır.
  • Hepatik sarılık : Virüs sonucu meydana gelen bir sarılık türüdür. Hepatit sarılık semptomunda karaciğer hücrelerinde şişme görülür ve bu sebepten dolayı safra yolları tıkanır.Bu tıkanma ile bilirubin bağırsaklara geçemez direkt olarak idrara karışır ve idrar yolu ile atılır. Bu çevrimden dolayı buna karaciğer sonrası sarılık adı da verilir.
  • Obstrüktif sarılık :  Bu sarılık türünün sebebi ise safra kanallarının tıkanmasıdır. Diğer sarılıklar ile ortak belirtileri ise hastalığın neden olduğu sarı rengin önce göz aklarında görülmesidir.Bir diğeri ise boyun, gövde,kol, bacak ve yüzde sararmanın meydana gelmesidir. İdrar renginin genelde koyu kahverengi ile sarı renkte  arasında değiştiği gözlemlenmiştir. Ciltte de kaşıntı meydana gelebilir ve hastanın büyük dışkı rengi  kil renginde gözlemlenir ve kokusu normal insan dışkısına göre daha fazladır.

Benzer Yazılar :

Benzer Konular