• Pazar , 17 Aralık 2017

Karaciğer ve Karaciğer Biyopsisi

Karaciğer insan vücudunda yer alan en büyük organdır. Ağırlığı 1 buçuk  kilogram dolaylarında olup sağ kaburga kemikleri altında yer alan bir iç organdır. Karaciğerin en büyük özelliklerinden biri  kendini çok hızlı yenileyen bir organ olmasıdır öyle ki yarısı alınsa bile birkaç hafta içinde eski büyüklüğüne ulaşabilir

karaciğer , karaciğer nedir, karaciger , karaciğer biyopsisi , biyopsi , hepatit

Karaciğer insan vücudunda yer alan en büyük organdır. Ağırlığı 1 buçuk  kilogram dolaylarında olup sağ kaburga kemikleri altında yer alan bir iç organdır. Karaciğerin en büyük özelliklerinden biri  kendini çok hızlı yenileyen bir organ olmasıdır öyle ki yarısı alınsa bile birkaç hafta içinde eski büyüklüğüne ulaşabilir.

Karaciğerin görevi vücuda giren her şeyin rafine etmektir.Yani yenilen, içilen gıdaların ve solunulan havanın hatta cilde sürülen kozmetik şeyler bile karaciğere giderek işlemden geçer. Buna paralel olarak sigara, alkol, ilaçlar, toksik gazlar, bitkisel ilaçlar  karaciğere zarar verebilir. Kronik hepatitlerde virüs karaciğer hücrelerine yerleşerek orada çoğalır fakat karaciğerin işlemini bozması ve zarar vermesi 10 ila 40 yıl arasında sürer. İnsanların karaciğerine iyi bakmak için yapması gereken bir  çok şey vardır .Bunları listeleyecek olursak :

  1. Sigara ve alkolden uzak durulmalıdır.
  2. Ne olduğu bilinmeyen ilaçlar kullanılmamalıdır.
  3. Aşırı yağlı besinler tüketilmemelidir.
  4. Alternatif tıp ilaçlarını kullanırken dikkat edilmelidir.
  5. Hepatit aşıları tam yapılmalıdır.
  6. Dengeli ve düzenli beslenilmelidir.

Karaciğer Biyopsisi Nedir?

İğne ile karaciğerden küçük bir parçanın alınmasına Karaciğer biyopsisi denir. Karaciğer biyopsisi oldukça basit bir işlemdir ve birkaç saniye sürer. Biyopsi karaciğerin durumunu gösteren en önemli testtir. Doktorunuz, karaciğerin hepatit nedeniyle ne derece hasar gördüğünü ve bundan sonra tedaviyi ne şekilde yönlendireceğini biyopsi sonucuna göre belirler.  Hastaların yarısında biyopsiden sonra sağ omuza yayılan kısa süreli ağrılar olabilir. Biyopsi sonrası kanama kontrolu için hastaların birkaç saat hastanede kalmaları gerekir.

 

——————————————-

KARACİĞER RESİMLERİ

Benzer Konular