• Pazar , 17 Aralık 2017

Kabakulak Nedir ?

Kabakulak hastalığı ; sinir dokularına ve tükürük bezlerine yerleşen bir vürüsle vücuda yerleşen , yetişkinlerin yanısıra genelde çocuklarda görülen bulaşıcı hastalıklardan biridir.

yetişkinlerde kabakulak, kabakulak belirtileri, kabakulak resimleri, kabakulak nedir, kabakulak tedavisi, yetişkinlerde kabakulak belirtileri, çocuklarda kabakulak belirtileri, kabakulağın belirtileri, kabakulak nedenleri

Kabakulak hastalığı ; sinir dokularına ve tükürük bezlerine yerleşen bir vürüsle vücuda yerleşen , yetişkinlerin yanısıra genelde çocuklarda görülen bulaşıcı hastalıklardan biridir. Bulaşıcı hastalık olma özelliği tükürük bezlerinde virüsün oluşturduğu bağışıklık bozukluğu nedeniyle , hastanın ağzından çıkan tükürüklerin başka insanlara bir şekilde ulaşmasından gelir. Hastalığın fiziksel belirtisi hastada tükürük bezlerinin şişmesinden kaynaklanan kulak altından başlamak üzere yanağın şişmesidir. Kabakulak virüsü , vücuda girdikten 16 ya da 18 gün içerisinde belirtilerini göstermeye başlar. Hastalığın belirtilerini sıralayacak olursak :

Kabakulak Belirtileri

  • Ağız kuruluğu
  • İştahsızlık,
  • Dilde paslanma
  • Yüksek ateş
  • Testis şişmesi (erkek hastalarda)
  • Döküntü

Kabakulak Tedavisi

Hastanın tedavisinde istirahat ve diğer insanlarla etkileşimini sınırlama konusu oldukça önemlidir. Başlangıçta “gammaglobulin” yapılması hastalığın hafif geçmesi kısmen sağlanabilir fakat antibiyotik verilmez. Virüsün neden olduğu kulak altındaki ve yanaktaki şişlik lokal ısıtma yöntemiyle ve ağrı kesici ile kontrol altına alınabilir. Ağrı kesici olarak aspirin kullanılabilir. Hastanın beslenmesi sıvı gıdalarla sağlanmalıdır, katı gıdalar hastanın sindirimini ve yutkunmasını zorlaştırır.

Benzer Konular