• Pazar , 17 Aralık 2017

Hepatit C

Hepatit C hastalığı ; "hepatitis c" aldı virüsün neden olduğu , karaciğer organında yarattığı enfeksiyon ile meydana gelen bir hastalıktır. Günümüzden 40 yıl öncesine kadar bu tip rahatsızlıklar sadece "hepatit" olarak adlandırılıken, gelişen tıp teknolojisi ile artık hepatit hastalıkları da hepatit a, hepatit b ve hepatit c gibi sınıflandırılmakta ve bu sınıflandırılmalar da yapılan çeşitli testler ile yapılmaktadır.

hepatit c tedavisi, hepatit c belirtileri, hepatit b, hepatit c nedir, siroz, hepatit a, hepatit d, hepatit c nasıl bulaşır, hepatit b nedir, hepatit a nedir, hepatit d nedir, hepatit b, hepatit c tedavisi, hepatit c nasıl bulaşır, hepatit c belirtileri, hepatit a

Hepatit C hastalığı ; “hepatitis c” aldı virüsün neden olduğu , karaciğer organında yarattığı enfeksiyon ile meydana gelen bir hastalıktır. Günümüzden 40 yıl öncesine kadar bu tip rahatsızlıklar sadece “hepatit” olarak adlandırılıken, gelişen tıp teknolojisi ile artık hepatit hastalıkları da hepatit a, hepatit b ve hepatit c gibi sınıflandırılmakta ve bu sınıflandırılmalar da yapılan çeşitli testler ile yapılmaktadır.

Hepatit C, hepatit A ve hepatit B ‘ye göre karaciğer organında daha fazla tahribat yaratmakta ve buna bağlı olarak siroz v.b gibi hastalıkların ortaya çıkmasında daha fazla rol oynamaktadır.Fakat bütün hepatit c enfeksiyonlarında karaciğer sirozuna rastlanması genel-geçer bir kural değildir.Bazı kronik rahatsızlıklarda siroz görülürken bazı hepatit c hastalarında ise siroz veya karaciğer rahatsızlıklarına rastlanılmamıştır.

Hepatit C, virüsün bulaştığı veya hastalığı kapan insanlar arasında çeşitli etkiler bırakan veya başka hastalıklara da davetiye çıkaran bir hastalıktır. Bu sebepten dolayı bağışıklık sistemine göre veya geçmişte çeşitli rahatsızlıklar geçirmiş bir insanda bırakacağı etki ile hastalar arasında etki farklılığı gösteren bir rahatsızlıktır.Hepatit C hastalığına yakalanma riski olanlara örnek vermek gerekirse :

  • Damar yoluyla ilaç kullanan hastalar
  • Hemodiyaliz hastaları
  • Kan nakli yapılan hastalar
  • Hemofili hastaları
  • Vücudunun herhangi bir yeri kesici veya delici aletlerle yaralanan ve sık sık kanamalara maruz kalan kişiler

Hepatit C virüsü kanda bulunduğu için hastalık genellikle kan yoluyla bulaşır fakat çeşitli istisnalar da vardır. Tam kesin olmamakla beraber virüs tükürük veya sperm yolu ile de bulaşabilir.Bu yüzden uzmanlar cinsel birleşmeler de kondom kullanılması gerektiğinin altını önemle çizmektedir.

Hepatit C Belirtileri

Hepatit C hastalığı herhangi fiziksel ve metabolizmik bir belirtiye sahip değildir.Hepatit C hastaları herhangi bir şikayet veya belirti ile karşılaşmazlar. Günlük yaşamlarını diğer insanlar gibi sürdürebildikleri görülmüştür. Hastalığın ortaya çıkma süresi farklılık gösterebilir. Bu süre 7 ile 8 hafta arasında değişmektedir.Karaciğere etki ettiği için karaciğerdeki test değerleri zamanla değişiklik gösterebilmektedir. Belirti bu yönde kendisini gösterebilir.Karaciğerde yaşanan bozukluklar hastada iştahsızlık, yorgunluk, ateş, baş ağrısı, halsizlik, bulantı veya karın ağrısı gibi belirtilerin görülmesine yol açabilir. Herhangi bir sarılık vakası görülmese de zamanla idrar renginde sarılık hastalığı döneminde görüldüğü gibi bir koyuluk görülebilir.

Hepatit C Tedavisi

Genel olarak Hepatit C hastalığının aşısı olduğu kanısı yaygındır.Fakat bu yanlış bir bilgidir ve Hepatit C aşısı yoktur. Bu algının oluşmasındaki en önemli etken hepatit A ve hepatit C hastalıklarının aşısının olmasıdır. Günümüzde Hepatit C hastalığının tedavisinde çeşitli ilaçlar ve tedavi yöntemleri geliştirilmektedir. Bu çalışmaların merkezinde ise özellikle Hepatit C aşısı önemli bir yere sahiptir ve uzmanlar bu konuda her geçen gün yeni aşamalar kaydetmektedir.