• Pazar , 17 Aralık 2017

Hepatit A Enfeksiyonu

Hepatit, karaciğer iltihabı hastalığının Yunanca karşılığıdır. Tıp dilinde Hepatit A virüsü HAV olarak adlandırılır. Viral hepatit, bir çok virüs de dahil olmak üzere hepatit A, hepatit B, hepatit C, hepatit D ve hepatit E olmak üzere bir çok hastalığa neden olabilir.

hepatit a, hepatit a enfeksiyonu, hepatit a hastalığı, hepatit a önlenebilir mi, hepatit a belirtileri

Hepatit Nedir ?

Hepatit, karaciğer iltihabı hastalığının Yunanca karşılığıdır. Tıp dilinde Hepatit A virüsü HAV olarak adlandırılır. Viral hepatit, bir çok virüs de dahil olmak üzere hepatit A, hepatit B, hepatit C, hepatit D ve hepatit E olmak üzere bir çok hastalığa neden olabilir.

Hepatit A hastalığının nedenleri ?

Hepatit A virüsü; dışkı yoluyla ve mikroplu besinler veya mikroplu su tüketildiği zaman vücuda yerleşir. Özellikle hepatit salgınları kanalizasyon suları ile bir çok ülkede yayılmıştır. Bu mikropların buluştağı kişilerle yakın temasta bulunmakta hepatit hastalığına yol açabilir. Çocukların tuvaletten çıktıktan sonra ellerini yıkamaması durumunda da özellikle okullarda da hepatit hastalığı kendini gösterbilmektedir.

Hepatit A hastalığını belirtileri nedir ?

Hepatit A hastalığını kuluçka süresi yani vücuta yerleştikten sonra belirtilerini gösterme süresi 10 ile 40 gün arasıdır.
Hastalığın ilk belirtileri iştah kaybı, sigaradan tiksinme, bulantı, kas ve eklem ağrıları ve vücut ateşinin hafif yüksek olmasıdır. Diğer belirtiler ise; -Açık renkli dışkı ve koyu renkli idrar ile -Deride ve göz aklarında sarı renklerin gözlemlenmesidir.

Hepatit A hastalığı önlenebilir mi ?

Uzmanlar hijyen ve sağlık konusunda yetersiz olan ülkelere yapacağınız ziyaretler veya gezilerden önce hepatit A aşısı olunması gerektiğin belirtiyorlar. Ayrıca kişisel hijyen ve bakım da hepatit a enfeksiyonu riskini azaltan bir etmen olduğunun altını çiziyorlar. Sağlık koşulları kötü olan ülkelerde kabuklu meyve veya sebze tüketilmesi halinde bu meyve sebzelerin bol su ile yıkanması gerektiğini ve su ihtiyacının da musluklardan değil şişe ile muhafa edilmiş ve açılmamış bir şekilde olması gerektiğini belirtiyorlar.

Aileden birinin veya aynı evi paylaştığınız bir kişinin hepatit a enfeksiyonu kapması durumunda ise tuvalet ihtiyacınızı giderdikten sonra ellerinizi bol su ve sabun ile yıkamanız gerekmektedir. Hazırlanan yemekler özenle ve hijyenik bir şekilde servis edilmeledir. Hepatit A enfeksiyonu kapmış kişi ile aynı evde yaşayan kişilerin her birinin ayrı bir havlusunun olması gerekmektedir. Kişisel hijyen malzemelerinin ayrı olması ve hepatit hastası kişinin kişisel eşyalarına temas edilmesi gerektiği zaman atılabilir eldiven kullanılması gerekir. Hastanın dışkı ile temas eden giysileri hemen yıkanmalıdır. Ayrıca uzmanlar hasta ile aynı evde kalan kişilerin de hepatit a aşısı olması gerektiğini belirtiyorlar. Bunun yanında hasta ile yakın temasta bulunabilme ihtimali olan kişilere antikor(immunoglobulin) da verilmesi gerekebilir.

Hepatit A aşısı var mı ?

Hepatit A hastalığı için bir hepatit aşısı vardır. Aşının hastalıktan koruma süresi 10 yıldır ve hastalıktan koruma oranı yüzde 95’tir. Aşı genellikle hijyen ve sağlık koşullarında yetersiz olan ülkelere seyahatlerden önce önerilmektedir.

Hepatit A hastalarına tavsiyeler

Hepatit A hastaları gerekli kan testlerini yaptırmalı ve iyi dinlenmelidir. Ayrıca dengeli beslenmeli ve alkolden uzak durmalıdır. Dengeli ve sağlıklı beslenmeyi hem evde hem de sosyal hayatta prensip edinmelidir.

Benzer Konular