• Pazar , 17 Aralık 2017

Esansiyel Yağ Asitleri Nelerdir?

Esansiyal yağ asitleri (kısaca EYA) ; vücut sağlığı için gerekli bir takım işlevleri sağlayarak çeşitli özellikleri olan yağ asitlerine dönüşür. Fakat bu dönüşümün sağlanması için gama linoleik asit, oleik asit ve linoleik asitlerin vücut dışından olduğu gibi alınması gereklidir.

esansiyel yağ asitleri, omega 6 yağ asitleri, yağ asitlerinin, omega 3 yağ asitleri sayesinde, temel yağ asitleri nelerdir, omega 3, omega 6

Esansiyel yağ asitleri (kısaca EYA) ; vücut sağlığı için gerekli bir takım işlevleri sağlayarak çeşitli özellikleri olan yağ asitlerine dönüşür. Fakat bu dönüşümün sağlanması için gama linoleik asit, oleik asit ve linoleik asitlerin vücut dışından olduğu gibi alınması gereklidir.

Günlük hayatta pek bilinmese de esansiyel yağ asitleri insan yaşamı için önemli bir yağ asitidir. Bu yağların vücutta olmadığı durumlarda insan sağlığının tehlikeye girildiği gözlemlenmiştir. Esansiyel yağ asitleri vücutta kendiliğinden üreliten bir asittir. Esansiyel yağ asitlerinin 2 temel tipi vardır :

Omega 3 esansiyel yağ asitleri

Omega 3 asitleri vücut içinde kendiliğinden üretilebilen ama vücut için gerekli olan bir yağ asitidir. Vücutta kendiliğinden üretilebilmesi için alınan besinlerdeki Omega 3 yoğunluğunun da yeterli düzeyde olması gerekmektedir. Omega-3 aynı zamanda hücre duvarlarında oksijen dolaşımını sağlayan bir yağ asitidir. Bu oksijen dolaşımını kan hücreleri ile birlikte çalışarak gerçekleştirmektedirler.
Omega-3 yağlarının vücutta eksik olması durumunda ise kan pıhtılaşması, cilt hastalıkları, hafıza güçlükleri, görme duyusunda azalma, kalp atışlarında ritm bozukluğu ve bağışıklık sisteminin bozulması gibi sorunlar görülebilir. Uzmanlar, insan vücudunda önemli bir işlevi olan Omega-3 yağının edinilmesi açından balık yağı, susam, ceviz, ıspanak gibi besinlerin tüketilmesinin gerekli olduğunu vurgulamaktadırlar.

Omega-6 Esansiyel yağ asitleri

Omega 6 yağ asitleri vücudun ihtiyaç duyduğu linoleik bir asittir. Omega 6 yağ asitleri vücutta üretilmeyen bir yağ asitidir ve Omega 6 eksikliğinde cilt yüzeyinde bozulmalar ve iltihaplanmalar görülebilir. Ayrıca Omega 6 yağ asiti vücut ısısını düzenleyen ve su kaybını önleyen bir yağ asitidir. Margarin, mısır özü yağları ve birçok balık türünde Omega 6 yağ asiti mevcuttur.

Benzer Konular