• Pazar , 17 Aralık 2017

Domuz Gribi Nedir ?

Domuz gribi ; domuzlarda görülen H1N1 virüsünden kaynaklanan bulaşıcı ve ölümcül bir hastalıktır.İnsandan insana ve hayvandan insana bulaşabilir ve tedavi edilmediği takdirde diğer grip virüslerine karşı daha tehlikeli sonuçlar doğurabilir.Domuz gribi genelde insanlarda grip hastalığının organizmaya girdiğinde oluşturduğu belirtilerle hemen hemen aynıdır.Bunlara örnek olarak kuru öksürük, yüksek ateş, boğaz ağrısı, bitkinlik, eklem ağrıları, üşüme gibi bir çok belirti sıralanabilir.Bu belirtilerden birkaçı vücutta görüldüğü takdirde en yakın sağlık kuruluşuna hasta intikal ettirilmelidir.

domuz gribi aşı, domuz gribi korunma, domuz gribi karikatürler, domuz gribi karikatür, domuz gribi belirtileri, domuz gribi nedir, domuz gribi 2009, domuz gribi belirtileri, domuz gribi türkiye, domuz gribi oyunu, domuz gribi aşısı, domuz gribi haberleri, domuz gribi vikipedi

Domuz gribi ; domuzlarda görülen H1N1 virüsünden kaynaklanan bulaşıcı ve ölümcül bir hastalıktır. İnsandan insana ve hayvandan insana bulaşabilir ve tedavi edilmediği takdirde diğer grip virüslerine karşı daha tehlikeli sonuçlar doğurabilir. Domuz gribi genelde insanlarda grip hastalığının organizmaya girdiğinde oluşturduğu belirtilerle hemen hemen aynıdır. Bunlara örnek olarak kuru öksürük, yüksek ateş, boğaz ağrısı, bitkinlik, eklem ağrıları, üşüme gibi bir çok belirti sıralanabilir. Bu belirtilerden birkaçı vücutta görüldüğü takdirde en yakın sağlık kuruluşuna hasta intikal ettirilmelidir.

Domuz gribi tedavisi öncelikle virüsün başka insanlara bulaşmamasını engellemek olacaktır. Daha sonra ise normal grip tedavisi gibi hasta vücudunu dinlendirilmeli, sık sık havalandırılan odada istirahat etmelidir. Genelde bağışıklığı sağlam organizmalarda belirtiler herhangi bir tedaviye maruz kalmadan ortadan yok olduğu halde vücut direnci düşük kişilerde ve sigara ya da alkol kullanan insanlarda hastalık kendini daha çok belli etmekte ve iyileşme süresi daha uzun olmaktadır, tedavi edilmediği takdirse ise domuz gribi ölümcül sonuçlara yol açmaktadır.

Domuz gribi virüsünden korunmak için ve önlem olarak öncelikle yapılacak işlem tartışmalı olmakla birlikte domuz aşısının kullanılmasıdır. Bir çok kesim tarafından hala kanıksanmamış olan bu aşı kişinin kendi inisiyatifini kullanarak yaptırması gereken bir aşıdır. Diğer yapılacak şeyler ise çok masraflı veya zahmetli işlemler olmamakla birlikte, günlük hayatta veya toplum içinde birkaç ufak teknikle kişinin kendini virüsten korumasıdır. Bunlar öksürürken veya hapşırırken ağzın ve burnun kapatılması, kullanılan mendillerin çöpe atılması, ellerin ağza veya göze götürülmemesi, ellerin sürekli sabunla yıkanması vb. gibi kişisel temizlik kurallarıdır.

Benzer Konular