• Pazar , 17 Aralık 2017

Diş İltihabı Nedir ?

Beslenme alışkanlıklarının değişmesiyle günden güne önemi daha da artan ağız ve diş sağlığına gereken hassasiyetin gösterilmemesi sonucu meydana gelen sorunlarından birisi de diş iltihabı hastalığıdır. İnsan vücudunun besin gereksinimi sağlaması için ve sağlıklı bir yaşam için sindirim sistemi çok önemlidir. Sindirim sisteminin başlangıç noktası ise ağız olduğu için ağız ve diş sağlığının önemi bir kat daha artmaktadır. Fakat ülkemizde ne yazık ki birçok insan diş problemlerini önemsememekte ve diş çürüğü vs. gibi problemlerde doktora gitme konusunda ihmalkarlık göstermektedir.

Diş İltihabı Nedir ?

diş iltihabı, diş apsesi, diş iltihabı nedir, diş iltihabı belirtileri, diş iltihabı tedavisi

Uzmanlar diş apsesi de denilen diş iltihabının önemli bir sorun olduğunu ve uzman bir hekim tarafından tedavi edilmesi gerektiğinin altını çizmektedirler. Konu ile ilgili hekimlerin ortak görüşü diş çürüğüne veya iltihabına zamanında ve doğru bir şekilde müdahale edilmesidir. Aksi takdirde dişe ve diş etine yerleşen bakterinin diş köküne ve diş etine yerleşmesi ve dişin tamamen kaybedilmesi söz konusu olabilir. Diş iltihabının belirtileri ise şöyle sıralanabilir :

Diş İltihabı Belirtileri

  • Yemek yenilen esnada çiğnemeyle beraber dişin ağrıması
  • Dişin sürekli ağrıması ve bu ağrının aşırı derecede hissedilmesi
  • Vücut ısısında yükselme (ateş)
  • Boyun kısmındaki lenf düğümlerinin şişmesi

Uzmanlar bu belirtilerin görülmesi durumunda acilen en yakın sağlık kuruluşuna müracaat etmenin çok önemli olduğunu belirtiyor.

Diş İltihabı Tedavisi

Diş muayenesine gitmeden önce aspirin gibi ilaçlarla ağrı kesilebilir. Fakat burada önemli olan nokta ilaç dişin üstüne konulmaması gerektiğidir. Ağız içi ılık suyla gargara yapmak teskin edici olabilir lakin kesin suretle hekim tarafından muayene edilmek şarttır. Dişte oluşan enfeksiyon nedeniyle doktorunuz enfeksiyonu dağıtıcı ilaçlar verebilir. Bunun nedeni diş etindeki enfeksiyonun vücudun diğer bölgelere yayılmasını engellemektir. Daha sonra hasta enfeksiyonun durumuyla ilgili doktor tarafından belli bir tedavi programına alınır ve enfeksiyon kapmış diş ya dolgu yapılarak ya da çekilerek hastanın tedavisi sonlandırılır.

Benzer Konular