• Pazar , 17 Aralık 2017

Difteri

Difteri hastalığı ; "korinobakterium difteri" isimli bakterinin neden olduğu bulaşıcı bir hastalıktır.Kuş palazı da denilen bu hastalığa yakalanan insanlar yutkunma zorluğu, ses kısıklığı, nefes darlığı, kuru öksürük, yüzde morarma, bademcikler üzerinde kurşuni beyaz renkte bir zar, boğaz ağrısı, boyun bezlerinde şişlik, iştahsızlık, kol ve bacaklarda ağrılar görülür.

dizanteri, tifo, difteri nedir, menenjit, tetanoz, difteri aşısı, kolera, difteri tetanoz aşısı, difteri hastalığı nedir, boğmaca, faranjit tedavisi, çocuk felci, difteri belirtileri, difteri hastalığı, tetanoz difteri aşısı

Difteri hastalığı ; “korinobakterium difteri” isimli bakterinin neden olduğu bulaşıcı bir hastalıktır.Kuş palazı da denilen bu hastalığa yakalanan insanlar yutkunma zorluğu, ses kısıklığı, nefes darlığı, kuru öksürük, yüzde morarma, bademcikler üzerinde kurşuni beyaz renkte bir zar, boğaz ağrısı, boyun bezlerinde şişlik, iştahsızlık, kol ve bacaklarda ağrılar görülür. Vücut ısısı 38-40 derece arasındadır, nabız hızlı atar. Hastalık başlangıcında teşhis edilip, hastanın nefesi tamamen kesilmeden müdahale edilmezse, ölümle sonuçlanabilir. Difteri (Kuş palazı) bulaşıcı bir hastalıktır. Hastanın bulunduğu yerdeki havaya yayılan mikroplarla bulaşır. Korunmak için en iyi çare difteri aşısı yaptırmaktır. Vakit kaybetmeden doktora başvurmak gerekir.

Difteri hastalığının ortaya çıkma süresi 1 ila 7 gün arasındadır. Difteri belirtilerini iltihabın yerleştiği bölgelere göre ayrı ayrı incelemek gerekir. Buruna yerleşen difteri, genellikle burnun ön bölgelerinde görülür. Hastalık sırasında burun denklerinin birinden serum ve kan karışımı gibi bir sıvı gelir. Gırtlağa yerleşen difteride hasta boğaz ağrısından, yutma güçlüğünden, bulantı, kusma, baş ağrısı, ateş yükselmesinden yakınır. Hastaların boğazına bakıldığında “Membran” denilen kabuklar görülebilir. Bu kabuklar kaldırılırsa alttaki doku kanar. Difteri deride de özel olmayan yaralara neden olabilir. Bu yaralardan mikroplar çevreye saçılır.

Difteri Tedavisi

Hasta 1 buçuk ya da 2 ay yatak istirahatine alınır . zel tedavi antitoksik serumla yapılır. Bu serum kandaki difteri zehrini, etkisiz hale getirir. Ayrıca difteri zehiri, böbrek üstü bezini de etkilediğinden bu hastalara kortizon ihtiva eden ilaçlar iyi gelir. Direkt olarak difteri basilini öldürmesi için de yüksek doz antibiotik gerekir. Hastaya serum takılır. Ağızdan da uygun sulu besinler verilir.

Gırtlak difterisinin nefes darlığı döneminde hayat kurtarıcı olarak, çok kere boğazı dışardan delip, havanın buradan kolay giriş-çıkışını sağlamak gerekebilir ki, bu işleme, trakeostomi ismi verilir.

Difteri ile ilgili Görseller :

Benzer Konular