• Pazar , 17 Aralık 2017

Bakır Minerali

Bakır minerali, vücut dokularının kendini yenilemesinde ve vücudun kemik yapısının daha güçlü olmasını sağlayan enzimler için gerekli bir mineraldir. Bakır, metabolizmada proteinlerin sentezlenmesi ve enerji üretimini sağlamada önemli bir minaraldir. Ayrıca alyuvarların oluşmasını sağlarken bunun yanında da C vitamini kullanımı ve çinko ile de sinir sistemi ve beyin sağlığı bakımından gerekli olup aynı zamanda saç telleri ve insan derisinin canlığı bakımından da faydalı bir minareldir.

selenyum minerali, mineraller, kükürt minerali, krom minerali, magnezyum minerali, flor minerali, manganez minerali, manganez, bakır minerali nelerde bulunur, bakır minerali ne işe yarar, bakır içeren besinler nelerdir, içinde bakır olan yiyecekler

Bakır minerali, vücut dokularının kendini yenilemesinde ve vücudun kemik yapısının daha güçlü olmasını sağlayan enzimler için gerekli bir mineraldir. Bakır, metabolizmada proteinlerin sentezlenmesi ve enerji üretimini sağlamada önemli bir mineraldir. Ayrıca alyuvarların oluşmasını sağlarken bunun yanında da C vitamini kullanımı ve çinko ile de sinir sistemi ve beyin sağlığı bakımından gerekli olup aynı zamanda saç telleri ve insan derisinin canlığı bakımından da faydalı bir minareldir.

Bakır Eksikliğinin Belirtileri

Bakır eksikliği ile anemi yani kansızlık hastalığı meydana gelir. Bakır minarelinin eksikliği sonucu derilerde yara, egzama gibi hastalıklar görülebilir. Aynı zamanda bakır eksikliği vücut direncini de düşürür. Bunların yanı sıra bakır eksikliği bağışıklık sistemini zayıflatır ve kemik yapısı ve dokularda da olumsuz belirtiler meydana gelir.

Bakır eksikliğinin tersi durumunda ise, yani vücutta bakır fazlalığının olması da kanser riskini artıran bir etkendir. Uzmanlar vücuttaki bakır fazlalığının hipertansiyon, bunama, depresyon ve şizofreni gibi hastalıklara da neden olduğunun altını çizmektedir.

Bakır Hangi Besinlerde Bulunur?

Uzmanlar bakır mineralinin balık etinde, fındıkta, sakatatlarda ve kabuklu su ürünlerinde fazlaca bulunduğunu belirtmektedirler. Ayrıca badem, buğday, ceviz, bezelye gibi tahıl ürünlerinde de bulunmaktadır.Uzmanlar insan vücudundaki günlük bakır ihtiyacının şu değerler arasında olması gerektiğini belirtmektedirler:

  • Yetişkinler ; ortalama 2,5 miligram
  • Çocuklarda; 1 veya 2 miligram
  • Bebeklerde; 0,5 veya 1 mg

Benzer Konular